Kiedy Kasy fiskalne są niezbędne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Bez względu na to czy właśnie rozpoczynasz nową działalność, czy chcesz ją uzupełnić o nowe towary lub usługi musisz dokładnie zapoznać się z konkretnymi dotyczącymi cię prawami i obowiązkami. Każda branża rządzi się swoimi prawami i jednocześnie nie dla każdej firmy kasy fiskalne będą obowiązkowym narzędziem rejestrującym wszelkie transakcje jakie zawiera. Są firmy, które bez narzędzia fiskalnego nie mogłyby istnieć oraz takie które w wyniku spełnienia określonych wymogów zostały zwolnione z posiadania go, a nawet takie, które opierają swą działalność na wydawaniu faktur i tym podobnych dokumentów, przez co taka kasa staje się im zwyczajnie zbędna. Kasy fiskalne na pewno będą potrzebne jeśli potencjalnymi klientami, jacy będą korzystać z twoich usług będą prywatne osoby, to znaczy takie, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej.

Kasy są wręcz niezbędne przy prowadzeniu działalności z branżami znajdującymi się na specjalnej liście znajdującej się w rozporządzeniu Ministra Finansów. Na tejże liście znalazła się między innymi dystrybucja alkoholu i wyrobów tytoniowych, sprzedaż sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, części samochodowych, oprogramowania, wyrobów z metali szlachetnych, usług przewozowych oraz wiele innych.

Kasy fiskalne muszą być zainstalowane w momencie gdy twoja działalność dotyczy handlu choćby jednym z wymienionych na liście towarów. Przyjmijmy więc, że do tej pory zajmowałeś się dystrybucją ręcznie wyrabianej biżuterii tworzonej z drewna oraz filcu. Do tej pory nie musiałeś korzystać z kasy fiskalnej i wydawać paragonów swoim klientom.

Jeśli jednak swoje wyroby będziesz chciał wzbogacić dodając do nich elementy na przykład zrobione ze złota, wówczas kasa będzie ci już potrzebna. Kasy fiskalne będą oczywiście wykorzystywane do rejestrowania sprzedaży wszystkich twoich artykułów, a nie tylko tych, które zawierają elementy metali szlachetnych. Istnieje też możliwość zwolnienia z konieczności posiadania tego urządzenia rejestrującego obrót twoich towarów, ale to jest już zupełnie odrębne zagadnienie.